NÁVRAT do škôl - rady školskej psychologičky

Ako podporiť deti pri návrate do školy v čase pandémie ochorenia COVID-19

Na návrat do školy sa mnohé deti tešia, ale môžu ich sprevádzať obavy a strach o svoje zdravie, z odlúčenia od rodičov, zo stretnutia so spolužiakmi, učiteľmi, ale aj zo samotného učenia.  Čo budú deti  v tieto dni  najviac potrebovať?   Určite  POCIT BEZPEČIA .   Čo preto môžu urobiť rodičia?

Rozprávajte sa s deťmi.

Rozprávajte sa o tom, čo ich v škole čaká, na čo sa tešia, z čoho majú obavy. Dajte im vedieť, že je úplne normálne mať strach, cítiť úzkosť. Hovorte im o nutnosti nosiť rúška, umývať si ruky, piť nápoje iba zo svojej fľaše a pod. Po návrate zo školy sa zaujímajte ako sa im v škole darilo, čo zažili, čo ich prekvapilo, potešilo, sklamalo, čo nové sa naučili... Deti potrebujú vedieť, že vám na nich záleží a že sa na vás môžu spoľahnúť.

Režim dňa.

Vráťte sa k režimu zo začiatku školského roka. Pomôžte deťom rovnomerne rozložiť povinnosti a zábavu. Dostatok spánku a pohybu, vyvážená strava a dobrá nálada pomáhajú zvládať úlohy nielen deťom, ale aj rodičom.          

Plánujte a hovorte o svojich potrebách.

Hovorte o tom, čo, kto a kedy urobí  a čo kto potrebuje  Plánujte a hovorte o svojich potrebách v predstihu, vyhnete sa tak zbytočnému napätiu.

Využite to, čo sa deti v čase karantény naučili.

Samostatnosť, prispôsobivosť, trpezlivosť, solidárnosť, zvládanie náročných situácií... môžu deti v plnom rozsahu využiť v nových podmienkach.

Buďte rodičom.

Už nemusíte byť učiteľom.  Zaujímajte sa o to, čo nové sa deti v škole naučili, rozprávajte sa s nimi o tom, aké je to zas chodiť do školy. Pomôžte mladším deťom prichystať veci do školskej tašky, komunikujte s triednym učiteľom.

Nespoliehajme sa, že deti zvládnu návrat do školy samé a bez problémov. Potrebujú rodičov, aby ich sprevádzali, delili sa s nimi o ich radosti a starosti, pomohli im keď to bude potrebné.  S vašou podporou to spolu ľahšie zvládneme.

 

PhDr. Daniela Žilinčíková
školská psychologička

Pridané: 4.2.2021

Elektronická žiacka knižka
Externé testovanie žiakov T5 a T9
Rozvrhy
Stravovanie

Ochrana osobných údajov

toplist
Návrat hore