Odporúčania a rady školskej psychologičky

Ako zvládnuť súčasné obmedzenia...

Zo situácie, ktorá nás prinútila zostať doma a prispôsobiť sa obmedzeniam, na nás môže doľahnúť pocit neistoty, podráždenia, smútku... Preto využime všetky možnosti, ktoré sú dostupné a pomôžu nám ju prekonať v čo najväčšej pohode.

Režim dňa

Čas, ktorý trávite doma nie sú prázdniny. Naďalej sa učíte, ale v iných podmienkach. Učitelia vám dávajú úlohy a ak niečo neviete, alebo niečomu nerozumiete máte dostatok času a priestoru aby ste sa pedagógov na to spýtali. Ale aby ste to zvládli, je potrebné dodržiavať režim dňa tak, akoby ste chodili do školy. To znamená, že si za pomoci rodičov musíte stanoviť ciele dňa:

  • čo musím urobiť,
  • čo chcem urobiť,
  • ako to urobím,
  • dokedy to urobím
  • komu sa pochválim svojou prácou.

Rozvrhnite si svoj denný čas na učenie a zábavu. Nezabudnite si časovo ohraničiť dobu strávenú pri PC, TV, alebo mobile.

Komunikácia s kamarátmi, spolužiakmi a s rodinou.

Udržiavajte kontakt so spolužiakmi a s kamarátmi cez internet alebo telefón. Nezabudnite ani na starých rodičov, ktorých vaše milé slová určite potešia. Dávajte však pozor, aby ste pri telefonovaní, alebo chatovaní netrávili priveľa svojho času.

Priestor pre spoločné činnosti v domácnosti

Upratovanie, varenie, pečenie  a zabezpečenie chodu domácnosti vytvára priestor, aby ste sa zapojili do týchto aktivít a zároveň máte možnosť naučiť sa mnoho nových činností, na ktoré ste doteraz nemali čas.

Prechádzky

Ak máte v blízkosti svojho bydliska prírodu, kde sa môžete poprechádzať bez veľkého rizika, že prídete do blízkeho kontaktu s inými ľuďmi, vyberte sa na prechádzku s rodičmi a súrodencami. Nezabudnite na ochranné rúško.

Nie vždy sa dá ísť do prírody, no pekné počasie láka minimálne na krátky pobyt na balkóne alebo v záhradke. Poteší aj pohľad z okna.

Pohyb

Cvičiť môžeme všade. Napr. jednoduché cviky si môžeme zacvičiť doma v obývačke alebo  si zatancovať pri hudbe. Zacvičiť si môžete aj pri  domácich prácach a keď idete vyniesť smeti, miesto výťahu použite schody. Cvičte denne, vaše telo sa každému pohybu poteší.

Fotky  
Zoraďte fotky a urobte si v nich poriadok. Označte ich a spomínajte na obdobie kedy a kde ste ich vytvorili.


Hračky, osobné drobnosti a šatník.

Obyčajne nám zostáva málo času na upratanie drobností a na vyradenie nepotrebných vecí. Teraz je čas zbaviť sa všetkého nepotrebného a zbytočného. Zimné odevy odložte na dno skrine a vyberte ľahšie tričká. Zbavte sa pokazených hračiek a objavte medzi nimi zábavky, na ktoré ste už zabudli.

Oddych

Doprajte si dostatok spánku a oddychu, školské úlohy riešte pravidelne, primeraným tempom, máte na to aktuálne viac času.


Knižky

Čítajte si pre radosť a ak vám vaša domáca knižnica už neponúka nové tituly, prečítajte si opäť niektoré knihy. Určite vás potešia.

Spoločenské hry a iné tvorivé zábavy.

Máte čas na spoločenské hry, ktoré si konečne môžete zahrať aj s rodičmi. Venujte sa svojim záľubám, hrajte sa, lúštite krížovky a hlavolamy, skladajte stavebnice, puzzle, vyrábajte hádanky pre spolužiakov, kreslite, píšte príbehy, rozprávky, skladajte básne a pesničky, spievajte si a tancujte. Robte veci, ktoré vás tešia a potešia aj iných.

 

Milí rodičia.

Deti v závislosti od veku vnímajú, čo sa deje. Mali by ste im primeraným spôsobom vysvetliť o čo ide a prečo sú uvedené opatrenia dôležité.  Deti potrebujú vašu pomoc pri organizovaní denných činností pretože v tomto vývinovom období to samé ešte nedokážu. Povzbudzujte ich, motivujte a prejavte im uznanie za vykonanú prácu v náročných podmienkach domáceho učenia a trávenia voľného času.

Tu a teraz

Nepozerajte sa veľmi dopredu a netrápte sa tým, čo ešte môže prísť a ako dlho ešte... Berte situáciu takú aká práve je. Zamyslite sa nad tým, čo môžete urobiť aby ste nasledujúce hodiny prežili zmysluplne a urobte to.

Emócie sú v poriadku.

Ak zažívate úzkosť, neistotu, podráždenosť... je to normálne (ak tieto emócie nie sú extrémne silné). Emócie prichádzajú a odchádzajú a je dobré vedieť oddeliť to, ako sa cítime od toho, čo robíme. Preto robme to, čo nás teší a vyvoláva v  nás príjemné pocity a nenechajme sa premôcť negatívnymi emóciami.  

            Aktuálna situácia je náročná, preto by sme mali byť k sebe a k deťom láskaví a trpezliví. Vnímajme tento čas ako príležitosť zomknúť sa, vytvoriť si bližšie vzťahy a byť svojim  zodpovedným správaním príkladom pre deti.

Mgr. Daniela Žilinčíková

Pridané: 23.3.2020

Elektronická žiacka knižka
Externé testovanie žiakov T5 a T9
Rozvrhy
Stravovanie

Ochrana osobných údajov

toplist
Návrat hore