Bezpečnosť na internete

9. február je dňom bezpečnejšieho internetu. Počas dištančného vyučovania sa deti omnoho viac pohybujú v online svete, a preto sme venovali celý týždeň aktivitám zameraným na túto tému. V priebehu týždňa sa všetci žiaci II. stupňa zúčastnili online aktivít a venovali sa otázkam pravidiel online vyučovania, ale aj negatívnych zážitkov na internete, rozprávali sa o najzávažnejších problémoch, ktoré rieši polícia v súvislosti s internetovou kriminalitou, šíreniu falošných správ (hoaxov) a spôsobom ako preveriť správu prečítanú/videnú na internete.

Teší nás, že žiaci vedia a uvedomujú si, že je potrebné byť opatrnými. Medzi odpoveďami žiakov na otázku učiteľa „Prečo je dôležité rozprávať o bezpečnosti na internete?“ sa objavili napríklad tieto:

Aby sme boli opatrnejší.
Aby nedochádzalo k situáciám kedy bude na internete niekto kto nám môže ublížiť kvôli súkromným informáciám ktoré tam zadávame. 

Aby sme vedeli čo na internete môžeme robiť a čo nie. 
Aby nemohli zneužiť naše informácie a aby sme si na nich dávali pozor. 
Aby sme vedeli na čo si máme dávať pozor.
Na internete zverejňujeme a zadávame množstvo osobných údajov a ľudia by ich mohli zneužiť.
Aby nám niekto neukradol účet alebo heslo.
                Aby sme neboli scamnutí a aby sme neprišli o dôležité dokumenty.

Rovnako dôležité je vytvoriť si a rešpektovať spoločné pravidlá, ktoré nám nielen pomôžu zvýšiť bezpečnosť, ale zároveň nám uľahčia spoluprácu s ostatnými. A aké pravidlá navrhli žiaci počas online hodín? Tu sú niektoré z nich:

Nevykrikovať, sústrediť sa na hodinu, snažiť sa byť aktívny.
Hlásiť sa, nespamovat, neskákať do reči, nevypínat mikrofóny, nevyhadzovat sa z hodiny, nepodvádzat pri pri písomkách.
Nevypínať mikrofón učiteľom.
Písať do chatu iba keď nás učiteľ vyzve, nevyhadzovať sa z hodiny, nestlmovať si navzájom mikrofón, počas hodiny sa nezabávam alebo si nepíšem s niekým iným. 

Hovoriť iba po vyzvaní učiteľom, chat nie je ihrisko, nevyhovárať sa na problémy s hardvérom, Nevyužívať práva presenterov (mutovanie mikrofónov, vyhadzovanie zo skupín.

Asi najdôležitejší je fakt, že žiaci vedia, že sa môžu obrátiť buď na rodičov, učiteľov, ale aj na internetovú poradňu pre mladých, kde sa im dostane pomoci prostredníctvom chatu alebo e-mailu.

 

Publikované: 13. 2. 2021 | prečítané: 21x
Elektronická žiacka knižka
Externé testovanie žiakov T5 a T9
Rozvrhy
Stravovanie

Ochrana osobných údajov

toplist
Návrat hore