Moje mesto

Čítajka a Hľadajko, postavičky z motivačného projektu, si pre našich druhákov v mesiaci jún pripravili exkurziu do historického centra mesta Banskej Bystrice. Deti odhaľovali tajomstvá mesta s kráľovskou históriou. Nechali sa viesť storočiami cez príbehy meštianskych domov, majestátnych kostolov, hrdého hradného areálu a hradných bášt.

Benického dom bola prvá zastávka do histórie medeného mesta. Tento dom vlastnili v minulosti bohatí podnikatelia a mešťania. Najstarším doloženým majiteľom zo 16. storočia bol Than. V 17. storočí sa stal novým majiteľom domu podžupan Zvolenskej stolice Tomáš Benický, podľa čoho dom dostal meno. Najcharakteristickejším prvkom tohto domu je otvorená arkádovitá loggia so šiestimi oblúkmi na kamených stĺpoch ovinutých viničom.

            Oproti Benického domu sa pýšila ďalšia historická budova, Thurzov dom, ktorý sa v roku 1495 stal sídlom Thurzovsko-Fuggerovskej obchodnej spoločnosti, je známy svojou renesančnou sgrafitovou fasádou aj tzv. „zelenou sieňou“ so vzácnou freskovou výzdobou.

            Cestou ku kostolu Nanebovzatia Panny Márie, sme si mohli všimnúť aj čierny žulový obelisk, kamennú fontánu, Mariánsky stĺp, hodinovú (šikmú) vežu, ale aj kostol sv. Františka Xaverského.

            Po horúcom historickom popoludní sme sa vybrali osviežiť sladkou studenou zmrzlinou pod Pamätníkom SNP. Cestou sme sa zastavili aj pri vojenskom lietadle z 2. svetovej vojny a našim očiam neunikla ani historická bašta, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia. Bola postavená pred rokom 1608 a len málokto tuší, že za jej obranu boli zodpovední členovia cechu mäsiarov. Z pôvodných pevnostných otvorov sa zachovalo 34 streľní, z ktorých viaceré sú prestavaná na okná. Deň plný histórie, slniečka, zábavy a zmrzliny sa podaril na výbornú J.

 

V Banskej Bystrici 11.06.2015

Elektronická žiacka knižka
Externé testovanie žiakov T5 a T9
Rozvrhy
Stravovanie

Ochrana osobných údajov

toplist
Návrat hore